Tipovanie biatlonu – čo by sme mali vedieť?

Publikované 26.11.2016, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Už túto nedeľu štartuje vo švédskom Östersunde nová biatlonová sezóna. Jej tradičným vrcholom budú februárové majstrovstvá sveta, no takisto bude zaujímavé sledovať aj dramatické súboje o jednotlivé krištáľové glóbusy.

biatlon

V šprinte sa chyba na strelnici dá napraviť

Tipovanie biatlonu si takisto vyžaduje to, aby stávkar mal určite znalosti o tomto športe. Mnohí ho tipujú len podľa kurzov, ale tento postup nie je správny. V biatlone totiž záleží nielen na forme daného pretekára, ale aj na type disciplíny. Šprinty sú tradične doménou biatlonistov, ktorí možno nemajú najpresnejšiu mušku, no dokážu si to vynahradiť svojou rýchlosťou na trati. Trestné kolo merajúce 150 metrov prejdú zvyčajne za 25 sekúnd, a tak stratu po minutom terči môžu dohnať.

V mužskom štartovom poli patria k najrýchlejším Martin Fourcade, bratská dvojica Böevcov, Julian Eberhard alebo Anton Šipulin. Naopak, ženskej stope tradične dominuje Kaisa Mäkäräinen, Marie Dorin Habert či Tiril Eckhoff.

Vo vytrvalostných pretekoch je dôležitý každý výstrel

Kým šprint je najmä záležitosťou behu, individuálne, respektíve vytrvalostné preteky sú otázkou práve streľby. Za každý netrafený terč sa totiž k času priráta jedna minúta, čo je oveľa viac v porovnaní s trestným kolom. Rozdiel medzi šprintom a individuálom je dobre vidieť v prípade Nadeždy Skardinovej. Bieloruska na ZOH v Soči 2014 v šprinte neminula ani jeden výstrel, ale skončila až na 17. mieste. V individuálnych pretekoch na 15 kilometrov svoju presnú mušku zopakovala a vystrelila si bronzovú olympijskú medailu.

Preto sa vo vytrvalostným pretekoch oplatí veriť skôr biatlonistom, ktorí síce nebežia úplne najrýchlejšie, no na strelnici chybujú len minimálne. Dobrým príkladom okrem spomínanej Bielorusky sú aj Anton Babikov, Arnd Peiffer či Simon Desthieux.

Štafety sú na tipovanie veľmi náročné

Samostatnou kategóriu sú štafetové preteky. V ponuke favoritov spravidla nechýba Rusko, Nórsko, Nemecko či Francúzsko, ale predtým ako na nich stavíte, si dôkladne skontrolujte štartovú listinu. Tá sa mení prakticky v každých pretekoch, a tak musíme vedieť včas reagovať. Spomínané krajiny sú mimoriadne vyrovnané a čo i len jeden slabší pretekár môže zohrať rolu. Najmä ženské štafety bývajú veľmi ťažko predvídateľné. Tento postreh dokumentuje aj fakt, že vo vlaňajšej sezóne sme sa v piatich pretekoch dočkali piatich rôznych víťaziek. Skutočná sila sa zväčša ukáže na majstrovstvách sveta, kde sa predstavia tí najlepší. V minulej sezóne sa v oboch prípadoch tešilo Nórsko.

Vyrovná Fourcade legendárneho nórskeho šampióna?

Jednoznačným mužským favoritom na víťazstvo v Svetovom pohári je Francúz Martin Fourcade. Ten ovládol posledných päť biatlonových sezón, a tak v tej nasledujúcej môže vyrovnať rekord Oleho Einara Bjørndalena. Celkovo má na svojom konte 47 víťazstiev a pokiaľ bude zdravý niet pochýb o tom, že dosiahne aj na jubilejnú päťdesiatku.

Na druhej strane, ženský Svetový pohár by mal byť oveľa vyrovnanejší. Stávkové kancelárie najviac veria mladej Nemke Laure Dahlmeierovej. Po ročnej prestávke sa do súťažného kolotoča vracajú Darya Domrachevová a Anastasia Kuzmina, a tak sme zvedaví aj na ich výkony.

Tipujte celkové umiestnenie i atraktívne duely

Počas celej sezóny si stávkari môžu vyberať z kvalitnej kurzovej ponuky. Tá vo Fortune i Tipsporte obsahuje nielen stávky na celkové umiestnenie, ale aj atraktívne duely. Tie sú výhodné najmä v tom, že pokiaľ by sa vášmu favoritovi nedarilo práve najlepšie, stále máte šancu, že jeho súperovi takisto preteky nevyjdú podľa predstáv.

Pri stávke na celkové umiestnenie sa musíte spoliehať len na výkon vášho favorita a dôverovať mu na základe úspechov, formy a iných atribútov. Novinkou je, že stávku na duel môžete využiť hneď teraz a tipnúť si, kto skončí lepšie v celkovom poradí Svetového pohára.

Foto: pixabay.com

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.