Tipovanie golfu

Publikované 11.09.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Green, par, birdie, bogey či hole in one. Tieto pojmy jednoznačne súvisia so športom, ktorý v poslednej dobe láka nielen rekreačných nadšencov, ale aj ľudí, ktorí by sa mu chceli venovať profesionálne. Každému je zrejme jasne, že hovorím o golfe na ktorého výsledky si takisto môžete staviť. Povedzme si tak niečo o tom, aké miesto má golf vo svete tipovania.

Mimoriadne nevyspytateľný šport

Nie je žiadnym tajomstvom, že tipéri stávky na golf príliš nevyužívajú. Predsa len sa viacero z nich špecializuje na populárnejšie športy ako je futbal, hokej či tenis. V ponuke kurzov nájdeme len dva druhy stávok na golf.Tou prvou je tip na celkového víťaza turnaja a druhou sú tzv. duely. Najmä prvý spomínaný druh stávkovej príležitosti je veľmi ťažko odhadnúť. Turnaje sú totiž rozdelené do viacerých dní, a pokiaľ golfistovi nevyjde jeden zo štyroch hracích dní, môže na titul zabudnúť. Na poste svetovej jednotky je aktuálne Jordan Spieth, ale rebríčkové postavenie turnaje nevyhráva. V golfe nie je núdza o prekvapenia, a tak je tip na duel oveľa jednoduchší a istejší. Samozrejme, musíte rátať s oveľa nižšími kurzami, no je len na vás či radi riskujete alebo nie. Bohužiaľ, ak ste fanúšikom live stávok, budete sklamaný. Tie totiž nie sú k dispozícii.

Psychika je kľúčová

Ako v každom individuálnom športe, tak aj v golfe takisto hrá veľkú rolu psychika. Jasným príkladom je situácia okolo Tigera Woodsa. Nie je tomu tak dávno čo valcoval konkurenciu a vyhrával jeden Major championship za druhým. Darilo sa mu, bol najlepším golfistom sveta, no po jeho aférach úplne stratil formu i rebríčkové postavenie. Podobne bol na tom aj Rory McIlroy, ktorý takisto nepodával dobré výkony po rozchode s dánskou tenistkou Caroline Wozniackou. Potreboval chvíľu čas a vidíme, už je znova na špici rebríčku, momentálne na druhom mieste. Nuž, každý je len človek.

Znalosti golfu sú potrebné

Golf zaznamenal veľký progres. Dôkazom toho je fakt, že v roku 2009 bol definitívne prijatý medzi olympijské športy a jeho priaznivci ho tak uvidia už o necelý rok v brazílskom Riu de Janeiro. Po 112 rokoch sa tak olympijsky oheň vráti aj na trávnaté greeny s účasťou tých najlepších hráčov sveta. Mená ako Rory McIlroy, Rickie Fowler, Phil Mickelson či Tiger Woods pozná zrejme každý športový fanúšik, no nie je to vždy len o známych menách. Na turnajoch často krát prekvapia aj hráči zo zadných pozícii, a tak si tipovanie golfu vyžaduje poriadne znalosti tohto športu. Pokiaľ ich nemáte, len ťažko vyhráte. Samozrejme, môžete si len tak podať na favorita, no takéto tipovanie je skôr o náhode a poriadnej dávke šťastia. Ďalší golfový turnaj je naplánovaný až o mesiac a vy tak máte dostatok času odsledovať si zaujímavosti zo sveta golfu, ktoré vám pomôžu lepšie zvoliť váš tip.

Foto: ©Jo Lomark/fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.