Value betting

Publikované 15.10.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Svet tipovania ponúka veľké množstvo taktických variantov, prostredníctvom ktorých chcú tipéri dosiahnuť výrazný zisk. Už sme vám v našich príspevkoch ponúkli taktické varianty ako Flat betting či Surebets a dnes na vás čaká nemenej zaujímavý Value betting.

Stávkové spoločnosti sú dobre chránené

Uvažovali ste niekedy nad skutočnou hodnotou stávkových kurzov? Práve týmto sa zaoberajú tipéri, ktorí svoj plán hry založili na taktike zvanej Value betting. Voľne môžeme tento druh stávky preložiť ako hodnotné stávkovanie, ktorého účelom je priniesť pre stávkujúceho určitý zisk. Na rozdiel od predošlých je tento typ hráčskej stratégie pomerne komplikovaný. Celá pointa je v hľadaní správnych hodnôt kurzov. Stávkové kancelárie si pri vytváraní kurzov nechávajú istú rezervu, vďaka ktorej nemôžu prehrať. Pre lepšiu predstavivosť uvediem nasledujúci príklad. Zajtra nás čaká bitka o čelo slovenskej hokejovej Tipsport Ligy, v ktorej Zvolen vyzve Duklu Trenčín. Stávková kancelária Tipsport vypísala kurzy 2,05 (1) – 4,30 (X) – 2, 56 (2). V prepočte na percentuálnu pravdepodobnosť sme dospeli k záveru, že šanca výhry Zvolena je 48,78%. Ak by ste teda stavili 100 tiketov pri vklade 1€, približne 49 z nich by vám malo vyjsť. Matematicky si ale sami môžete dokázať, že by ste na tom vôbec nezarobili. Vaša celková výhra z prípadných 49 výherných tiketov by totiž pokryla len váš vklad, ktorý by ste do hry vložili. V tomto prípade sme nenašli „value“, teda hodnotný kurz. Ako ju ale dokážeme nájsť?

Váš odhad je kľúčový, podľa neho nájdete value

Z ďalšieho uhla pohľadu sa na Value betting môžeme pozerať ako na súboj, v ktorom si zmerajú svoje tipovacie schopnosti samotného stávkara a bookmakeri, ktorí nadstavujú kurzy. Opäť si to ukážeme na konkrétnom príklade. Dnes v noci sa Florida stretne v zápase s Buffalom, ktoré v posledných dvoch sezónach zakaždým skončilo na samotnom dne celej NHL. Favoritom zápasu sú Panthers, na ktorých odborníci vypísali kurz 1,85, teda pravdepodobnosť výhry 54%. Pokiaľ sa ale vaše prognózy od tých bookmakerských líšia a myslíte si, že partia okolo Jaromíra Jágra má trebárs 65-percentnú šancu na úspech, práve ste našli hodnotný kurz, respektíve „value“. Ten teda môžeme definovať ako preceňujúci kurz na výhru daného tímu. Podľa vás by totiž mal byť kurz iba v hodnote 1,54, a tak sa vám naskytá veľká šanca využiť výhodný kurz a získať minimálne 11-percentý zisk.

Tipovanie je nevyspytateľná hra

Pokiaľ tak chcete vyznávať tipovaciu stratégiu Value betting, musíte si vytvárať vlastné kurzy založené na dôkladnom spracovaní všetkých dostupných informácii. Sústreďte sa radšej na jeden, maximálne dva športy, v ktorých ste najviac doma. Tiež venujte svoju pozornosť detailným analýzam, sledovaniu oficiálnych klubových stránok a podobne. Samozrejme, môžete byť aj ten najväčší odborník na športové zápasy, no ani váš odhad nemusí byť vždy presný. O tom je predsa tipovanie. Kto by mohol tušiť, že sa futbalisti Holandska nepostúpia na ME vo futbale 2016 alebo že úradujúci majstri sveta vo volejbale Poliaci senzačne vypadnú už vo štvrťfinále so Slovinskom. Prekvapenia sú vo svete športu na dennom poriadku, a tak je len na vás, aby ste sa im vyhli.

Foto: ©GAUTIER22/fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.